DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ FEDERASYONU

  DEVECİLİK KÜLTÜRÜ VE DEVE GÜREŞLERİ FEDERASYONU

Tarihçesi Türklerin Orta Asya’dan çıkışına dayanan kültürel mirasımız geleneksel festival amaçlı deve güreşleri Aydın ili başta olmak üzere Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak illeri, ilçeleri ve mahallerinde yapılmaktadır. Deve güreşleri Türk Kültürümüzün bir parçasıdır. UNESCO tarafından DÜNYA KÜLTÜREL MİRASLAR kapsamına alınmış, aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız Selçuk’ta 2 yıldan beri düzenlenen Uluslar arası devecilik sempozyomuna tam destek vermektedir. Hal böyle iken aslı astarı olmayan haberlerle devecilik kültürü yok edilmeye çalışılmaktadır.

Deve güreşleri 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Hükümlerine uygun olarak T.C. Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel müdürlüğü Bölge Müdürlükleri İl hayvanları Koruma Kurulu Karalarıyla yasal olarak düzenlenmektedir.

Türkiye devecilik kültürü ve deve güreşleri federasyonu tarafından, 04/11/2004 tarihli ve 5253 sayılı Dernekler Kanununa, 22/11/2001 tarihli 4271 Türk Medeni Kanunu ve Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi ilgili hükümlerine, 02/06/2004 tarihli 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na, ve Yönetmeliğine, 23/06/1983 tarihli 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun Hükümleri ve yönetmeliğine,11/06/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili Hükümleri ve Yönetmeliklerine, yurt içinde canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakilleri hakkında yönetmeliğin ilgili hükümleri, 30.06.2004 tarihli 5199 no.lu Hayvanları Koruma Kanunu üçüncü bölüm 11. Madde hükümlerine göre Ana statü, disiplin yönetmeliği, orta hakem yönetmeliği, masa hakemi yönetmeliği, ağız bağı kontrolcüsü yönetmeliği, ağız bağcı yönetmeliği, baş urgancı yönetmeliği, cazgır yönetmeliği, görevli lisans yönetmeliği, saha komiseri yönetmeliği çıkarılmış ve 2017-2018 deve güreşi sezonunda çıkarılan bu yönetmeliklere göre görevli atamaları yapmıştır. Bu yönetmeliklere uymayan kişilere1 ay ile 1 yıl arası men cezası verilmiştir.

TBMM araştırma komisyonu, Milletvekillerimizle deve güreşlerinin iptali ile ilgili görüştüğümüzde böyle bir durumun söz konusu olmadığı tarafımıza bildirilmiştir. Kanunları işleyen kişiler böyle bir şey mümkün değil derken, Hayvan sever adı altında tv tv gezerek suni gündem oluşturmaya çalışan kişilere ve deve güreşlerinin iptal edildiği yönündeki asılsız, kasıtlı olarak üretilen haberlere itibar etmemeniz, Böyle bir talep geldiğinde tarafımızla mutlak suretle görüşmeniz doğru, ilkeli habercilik anlayışınıza uygun olacaktır.

TÜRKİYE DEVECİLİK KÜLTÜRÜ

VE DEVE GÜREŞLERİ

FEDERASYON BAŞKANI

AYTEKİN KAYA
Facebook'ta Paylaş